Камені говорять
Мало яке село має пам'ятники й пам'ятні знаки. Ну, звісно, не ті, що на кладовищі. А такі, щоб на видноті, в людному місці.
Правда, здебільшого є хіба що скромний обеліск на честь односельчан, які полягли на фронтах Другої світової війни, з викарбуваними в граніті прізвищами. Значна частина сельчан, тепер уже старшого й похилого віку, особисто знала й пам'ятає загиблих. Для молоді ж такі пам'ятники мов унаочнення для живого уроку історії: як-не-як, і над нашим краєм проносилися війни, збираючи свою скорботну данину, і наш хуторянський рід гартований у боях за свободу та незалежність рідної землі.
У селі Дружбі меморіал на честь полеглих не зовсім звичайний. У повоєнні роки, звозячи з польових захоронень на братське кладовище останки воїнів, як правило, не мали змоги й не могли їх ідентифікувати. Адже в цій місцевості, на підступах до відомого «Бродівського котла», понад три місяці точилися запеклі поєдинки, вбитих було дуже багато. Не десятки, а сотні людей різних національностей. Солдатів Червоної армії і вермахту, комуністів і фашистів... І чим більше спливало часу, тим менше на зотлілих тілах залишалося вцілілих речей, за якими при ексгумації можна було мати підстави стверджувати, що йдеться про перепоховання тільки радянських бійців. Не дивно, що кілька років тому сюди приїздили громадяни Німеччини, аби вшанувати і пам'ять своїх рідних, які, будучи забраними на Східний фронт, мусили виконувати ганебну роль і заплатили за це життям.
Проект меморіального комплексу розробив архітектор Нестерчук . Перепоховання відбулося 9 травня 1975 року. З різних куточків приїжджали рідні віддати пошану загиблим воїнам. У 2010 році на святкування Дня Перемоги приїжджала родина вірменина - Осеяна Г.Г. (із 13 чоловік), які розшукали могилу батька, діда, прадіда через 65 років.
Є в Дружбі й біля неї пам'ятники й іншого характеру, які дають уявлення про колишні настрої селян, їх переконання, про злигодні й чвари.
Праворуч при дорозі з Дружби до Новоукраїнки впадає у вічі забетонована чи, може, вимурувана з цегли колона заввишки в людський зріст. Цю фігуру спорудили в 20-і роки. Прочитується на ній напис, « Що парафіяни Руської Дранчі (нині Новоукраїнське) вирішили звернутися з молитовним проханням до Всевишнього після великого градобою». Зморені важкою працею і голодом хлібороби з нетерпінням чекали жнив, нового врожаю. Та перед жнивами пронісся сильний буревій, пройшов град - « Прогнівили Бога! За гріхи така кара!», подумали люди і разом із священиком обійшли поля хресним ходом. Ось тоді і з'явився пам'ятник - оберіг від всякого лиха. Відтак пам’ятник, у якому вчувається відгомін далеких язичницьких традицій, став нагадуванням про природну стихію, адже нині напис стерся і забілився.
В центрі села, біля сільської ради , можна побачити ще один пам'ятник 20-х років минулого століття - він теж нагадує про лихо, тільки породжене вже людськими стосунками, непорозумінням, небажанням проявляти взаємопоступливість і здоровий глузд. Напис:« Сей пам'ятник сооружен на месте убийства Миколая Андреевича Бурмай
15 июня 1929 года на 55 году жизни. Убийство невинного человека совершил житель села Дранча Петр Орловський посредством удара серпом в серце". Микола Бурмай та Петро Орловський були сусідами. Обоє бідували. Розпочалися жнива. І от Орловському почало здавалось, що хтось краде його снопи, атому він щоразу перелічував їх. Якось вранці зустрів він на полі Миколу Бурмая. Той збирав колоски і озирався. Підозра ще посилилась. Іншого разу побачив, як сусід жав на межі траву. Орловський схопив серп і кинувся до сусіда
«Ти що, хочеш, щоб я без корови остався? - Що ти! Я жну траву зі свого боку». Петро Орловський вдарив серпом М. Бурмая у груди.
Роздержавлення колишніх колгоспних земель і передача їх у приватну власність селянам у Дружбі проходило навдивовижу продумано, можна сказати -рівнесенько-гладесенько. Спогад про пам'ятник, напевно, не одному допомагав зберегти рівновагу в сумнівах. Значить, напівзабутий камінь не втрачає свого значення. Такого роду пам'ятки теж не позбавлені змісту, вони не просто відображення поминального ритуалу.
1. Кашуба Л. Дружба: Пізнай свій край //Радивилів, 2007. 25 жовтня.
2.Освітянський вісник: Інформаційно - методичний альманах для педагогічнихпрацівників закладів освіти.//Радивилів, 2004. № 1.- с.68.
3. Пасічник М. Заказник Красна гора //Радивилів, 2005. – 16 грудня.
4. Ярмусь В. Дружба: Моя мала Батьківщина //Радивилів, 2006. - 6 січня.
5. Ящук В. Камені говорять: Краєзнавство // Прапор перемоги, 2003. – 19 грудня.
6. Альбом: « Легенди та дійсність рідного села»
7. Лісничий А. Дружбівськіпам’ятники// Зміна, 1977. - 2 червня.